Sepetim ( 0 )
Kategoriler
Tarih Kaşeleri Makalemiz

Tarih Kaşeleri Makalemiz

28.08.2019
Yazar : kasesiparis.com
Güncelleme Tarihi: 15.11.2019
Kullanıcı oyu : 49
Oy Sayısı : 49
Ortalama Puan : 4.7
Tarih kaşeleri hakkında detaylı bilgi vermek için kaleme alınmış makalemizdir

Tarih Kaşeleri

Resmi veya gayrı resmi evraklarda tarih atmayı kolay hale getirmek için tarih kaşesi kullanılır. Evrakların üzerine günün veya evrakın yazıldığı günün tarihini hızlı bir şekilde atmayı sağlayan kaşeler kolay kullanımlı iş araçlarıdır. Yıllardır evrak işlerinde kullanılan bu ürünler son yıllarda gelişim göstererek, tablalı ya da kendinden mürekkepli olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Otomatik tarih kaşelerinde mürekkep değiştirme veya stampaya basma gibi bir işlem söz konusu değildir. Bazı tarih kaşeleri manuel olarak kullanılırken bazı tarih kaşeleri ise otomatik olarak ayarlanır. Manuel kullanımlı tarih kaşelerinde kaşe önce mürekkebe sonra evraka basılır. Otomatik kaşelere göre manuel kaşelerin kullanımı daha zahmetlidir. Ayrıca mürekkep bu kaşelere fazla bulaştığı zaman tarih zor okunabilmektedir.

Tarih Kaşeleri ve Çeşitleri

Tarih kaşeleri gelişmiş seçeneklerde de olsa genel olarak işlevi aynıdır. Tüm tarih kaşelerinde numaratörlerden veya iç rakamlarından tarih belirleme işlemi yapılır. El ile kullanılan yani manuel değiştirme yapılan tarih kaşelerinde çok kolay bir şekilde istenilen tarih ayarlanabilmektedir. Aynı tarihte hazırlanmış rapor, dilekçe ve evraklarda tarih kaşesi kullanılır. Tarih kaşelerinde otomatik ve manuel olan modeller kullanılır. Otomatik tarih kaşelerinde mürekkep kaşe içerisinde bulunmaktadır. Mürekkep bölümü dikdörtgendir ve bittiği zaman ufak bir işlemle değişimi yapılır. Tarih ayarlama işlemi elle yapıldıktan sonra üstten baskı yapılarak seri halde tarih baskı işlemi yapılır.

Numaratörlü veya otomatik baskılı tarih kaşelerinin kullanımı çok kolaydır. Mürekkep taşınmasına gerek yoktur. İhtiyaç olduğunda yanınızda taşımanız yeterlidir. Eski tip tarih kaşelerinde ise mürekkep ihtiyacı duyulur. Bu kaşelerle tarih atmak için mürekkebe batırıp, tarih atılacak yere ara vermeden basmak gerekir. Ara verildiğinde mürekkebin kuruması muhtemeldir. Bu tarih kaşelerinde de elle tarih alanı ayarlanmaktadır. Ancak bu kaşeleri basmak için biraz bası uygulanır ve yoğun evrak yığınına bu kaşelerle baskı yapmak zor olabilmektedir.

Tarih Kaşeleri ve Renkleri

Tarih atmak her sektörün ihtiyaç duyduğu bir detaydır. Her sektörde bu işlem yapılmasına rağmen bazı sektörlerde sürekli tarih kaşesine ihtiyaç duyulur bu sebeple, seri baskı yapacak olan kaşeler tercih edilmelidir. Tarih kaşeleri ister otomatik ister manuel olsun her renkte çeşidi bulunur. Ancak genel olarak kullanılan kaşelerde siyah, lacivert ve kırmızı renkler daha çok kullanılır. Kaşe mürekkepleri, otomatik kaşeler için özel hazırlanmıştır ve kaşenin baskı kısmının ölçüsüne göre dizayn edilmiştir. Otomatik kaşelerde el ile bası uygulandığında kaşenin içerisinde bulunan mekanizma sayesinde iç kısım yere doğru itilir ve kaşenin evraka basılması sağlanır. Baskı uygulanmadığında kaşenin bası kısmı mekanizma sayesinde tekrar üst kısımdaki mürekkepli alana otomatik olarak geri dönecektir. Uygulaması çok kolay olduğu gibi mürekkep yüzeyini değiştirmek de çok kolaydır.

Tarih Kaşeleri Kullanım Yerleri

Tarih kaşeleri genellikle günlük işlerin yoğun olduğu kurum ve işletmelerde kullanılır. Bazı tarih kaşelerinde yıl bölümü boşluktan oluşurken, bazı tarih kaşelerinin yıl bölümünün son iki rakamı boş bırakılmıştır. Bu boşluklar el ile yazılabilirken, bazıları ise numaratörden ayarlanmaktadır.

Tarih Kaşelerine Neden İhtiyaç Duyulur?

Tarih kaşeleri düzenli olarak evrak yazımı ve basımı yapılan işletme ve kurumlarda kullanılır. Evrakın yazıldığı gün gitmesi gereken adrese gitmediği, teslim tarihinin farklı olması durumunda evrakın alt kısmına veya farklı bir bölümüne yapılan işlemin tarihini belirtmek için tarih kaşesi atılır. Bu işlemler için en doğru ve kolay yöntem tarih kaşesi ile işlem yapmak olmaktadır.

Tarih Kaşeleri Dayanma Süresi

Tarih kaşeleri sağlam ürünlerdir. Yıllarca sorunsuz kullanılan bu ürünlerde yalnızca mürekkep değişimi uygulanır. Manuel olarak baskı yapan tarih kaşelerinde tarihi değiştirmek için tükenmez kalemin ucuyla rakamı hafifçe aşağı çekmek yeterli olur.

Tarih Kaşeleri Ve Fiyatları

Tarih kaşeleri resmi kurumlar ve mağaza gibi yerler için çok gerekli olan bir iş aracıdır. Aynı zamanda muhasebe büroları ve sigorta acenteleri de tarih kaşesi kullanan firmalardır. Küçük bir mekanizmayla tasarlanan bu ürünler hızlı işlem yapmayı sağlar. Ürünlerden otomatik olanlar mekanizmalı ürünler olmasına rağmen çok yüksek fiyatlı değildir. El gücüyle baskı yapanlar ise daha düşük ücretle satışa sunulmuştur. Tarih kaşeleri hızlı bir şekilde evrak işini tamamlamayı sağlar. Bazı sektörlerde zarf üzerine de tarih kaşesi kullanılarak tarih atılmaktadır.