Sepetim ( 0 )
Kategoriler
Kaşede Olması Gerekenler

Kaşede Olması Gerekenler

03.05.2019
Yazar : kasesiparis.com
Güncelleme Tarihi: 03.5.2019
Kullanıcı oyu : 49
Oy Sayısı : 49
Ortalama Puan : 4.7
Kaşede olması gerekenler hakkında detaylı bilgi vermek için kaleme alınmış makalemizdir

Kaşede Olması Gerekenler

Kaşe resmi dairelerin ve resmi işlemlerin vazgeçilmez bir unsurudur. Kaşe ile işlemler daha hızlı ve daha seri bir şekilde halledilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda kişilerin yerinde veya makamında olmaması halinde kaşesini bıraktığı yetkili kişiler onun adına işlem yaparak bu resmi kurumlarda hizmet akışının önemli bir halkası haline gelmiştir. Kaşelerin özellikleri ve bazı önemli hususları konusunda ise şu noktalara değinmekte fayda vardır.

Kaşede Olması Gereken Noktalar

Kurumun kullanacağı bir kaşede olması gereken unsurlar Türk ticaret kanunu gereğince düzenlemiştir. Kanun ile düzenlenmesinden dolayı bazı bunların bulunması şartı ve zorunluluğu vardır. Kaşede olması gerekenler ise:

İsmi ve Unvanı

Kaşe üzerinde kimin adına veya kimin unvanı için yaptırıldığı mutlaka belirtilmelidir. Bu bilgiler kaşenin görünen ve okunacak şekilde bulunması zorunludur. Şirketler için kullanılan unvanlar da bu kaşelere yer edinmelidir.

Şirketin Sicil Numarası

Kaşe bir kişiden ziyade şirketi temsil eden bir obje olarak da karşımıza çıkabilir. Adına düzenlenmiş olan şirketin mutlaka sicil numarasının belirtilmesi gereklidir. Sicil numara şirketin kimliğinin tespiti hususunda önemli bir unsurdur.

Vergi Dairesi Ve Numarası:

Şirket kaşelerin de şirketin bağlı olduğu vergi dairesinin numarası yer almalıdır. Bu husus da Türk ticaret kanunu ile birlikte zorunlu hale gelmiştir. Ancak bu kaşe bir şahsa ait ise böyle bir zorunluluk yoktur.

İşletmenin Bilgileri

Kaşe üzerinde bulunan ve olmazsa olmaz bilgilerden birisi de işletmenin veya şahsın bilgileridir. İşletmenin telefon numarası, adresi ve bazı iletişim bilgilerinin bulunması gereklidir.

Kaşeleri Nasıl Düzenlemekteyiz?

Kaşelerde görüldüğü üzere birçok önemli bilgi bulunmaktadır. Kaşelerin boyutları kişinin kaşeye basmamızı istediği bilgiler oranında değişiklik göstermektedir. Verilen bilgilerin açık ve okunur bir halde olmasına dikkat ederek bu bilgilerin sığdırılmasın profesyonel bir şekilde yapmaktayız. Kaşede bulunması gerekenler ve basılması gereken bilgilerin yoğunluğuna göre de bir fiyat listesi oluşturmaktayız. Her kişi veya kurum bu fiyat listesine tabi tutularak üretime geçmekteyiz. Kaşe renkleri ise kırmızı mavi ve siyah olarak kişilerin kendi zevk ve arzularına göre düzenleme yapılmaktadır.