Sepetim ( 0 )
Firma Kaşe Modelleri

Firma Kaşe Modelleri

17.12.2019
Yazar : kasesiparis.com
Güncelleme Tarihi: 30.12.2019
Kullanıcı oyu : 89
Oy Sayısı : 89
Ortalama Puan : 4.9
Firma Kaşe Modelleri hakkında detaylı bilgi vermek için kaleme alınmış makalemizdir

Firma Kaşe Modelleri

İşletme, fabrika, kurum ve kuruluşların tamamı kaşe kullanır. Kaşeler evrakları resmi hale getiren, yasalara uyumlu olmasını sağlayan ve onay içeriği taşıyan küçük ve basit makinelerdir. Yüzlerce yıl öncesinde padişahların kullandıkları mühürler kaşeyle benzerlik taşımaktadır. Kaşeler, stampalı kaşe, mekanizmalı kaşe, cep kaşesi gibi seçenekleri bulunan farklı materyallerle üretilmiş olan araçlardır.

Stampalı Kaşeler

Firmaların kullandıkları kaşe çeşitlerinden biri stampalı olanlardır. Bu kaşelerin alt kısmında düz olan alanda firma bilgileri yazılı olur.

Bu bilgiler;

-          Firmanın resmi unvanı,

-          Firmanın vergi numarası,

-          Firmanın vergi dairesi,

-          Firmanın adres bilgisi,

-          Firmanın telefon numarası(isteğe bağlı)

-          Firmanın faks numarası(isteğe bağlı) bilgileridir.

Stampalı kaşelerde, evrak her kaşelenişte kaşenin mürekkebe yani stampaya basılması gerekir. Stampanın içinde keçe bulunır. Bu keçe mürekkeple doludur ancak akışkan değildir. Bu kaşeyi kişilerin yanında taşımaları demek iki parça taşımaları anlamına gelmekte başka bir deyişle kişiler bu kaşeyi iş yerlerinde masalarının üzerinde kullanabilmektedirler. Kırmızı, mavi ve siyah renkli stampalı kaşeler olabilmektedir.

Mekanizmalı Kaşeler(Kendinden Mürekkepli)

Mekanizmalı firma kaşelerinin kullanımı stampalı kaşelerden daha kolaydır. Cepte taşımaya müsaittir. Mürekkebi akacak ya da dökülecek diye bir problemi yoktur. Stampalı kaşede olduğu gibi kaşenin taban gibi bir yüzeyi bulunur. Bu bölümde firmanın yukarıda bahsettiğimiz bilgileri kabartma şeklinde yazılı olur. Ancak bu kaşede yüzey kısmı kaşenin içindedir. Evraka her basışta kaşenin yüzey kısmı, mekanizmanın içinde bulunan mürekkep bölümüne dokunarak mürekkebe bulanacaktır. Böylelikle evrakta firma bilgileri daha okunaklı olur.

Firma Cep Kaşeleri

Firmaların kullandıkları kaşelerin modelleri ve yapıldıkları materyal farklı olsa da, hepsinin işlevi aynıdır. Cep kaşeleri diğer kaşelere göre daha minyatür görünümlüdür. Çakmak gibi olan bu kaşeler, butonu küçük bir hareketle iterek evraka basmayı sağlamaktadır. Sert plastikten ya da metalden yapılan modelleri bulunur.

Firma Kaşeleri Nerelerden Alınır?

Firma kaşesi almak için matbaalara başvurulur. Firma bilgileri matbaaya verildiğinde en geç bir gün içinde kaşe hazırlanır. Ahşap, metal, plastik gibi hammaddelerden kaşe üretimi yapılır.

Firma Kaşelerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Firma kaşeleri uygun fiyatlı ürünlerdir. En ucuz olan firma kaşeleri stampalı olanlardır. 20 lira kadar ücreti vardır. Stampasının mürekkebi azaldığında kişiler kendileri de bu mürekkebi değiştirebilir. Otomatik kaşelerin fiyatları 30 lira ile 70 lira arasında değişmektedir. Ahşap, plastik ya da metal üretimine göre fiyatlar arasında oynama olabilmektedir.